sobota, 5 marca 2011

Plac Dąbrowskiego.


Plac im. gen. Henryka Dąbrowskiego - plac w centrum w Łodzi, w dzielnicy Śródmieście, ograniczoy ulicami Sterlinga, Jaracza i Narutowicza. Plac ten pełnił w XIX wieku rolę centrum sprzedaży wyrobów pobliskiej (znajdującej się w miejscu dzisiejszego Hotelu Polonia-Palast) cegielni - stąd jego nazwa Rynek Cegielniany Wielkomiejski.




Obraz placu zaczął zmieniać się w XX wieku. W latach 1927-1930 stanął Sąd Okręgowy - obecnie Sąd Apelacyjny (projekt J. Kaban-Korski), zajmując część wschodniej pierzei placu. Na północy stoi Willa Jakuba Kestenberga. Na środku placu, w latach 60. wybudowano Teatr Wielki.

Plac Dąbrowskiego z Teatrem Wielkim w tle.
Plac Dąbrowskiego to także duży węzeł komunikacyjny. Zatrzymuje się tu kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych. Wraz z przebudową ulic wokół placu powstał wspólny przystanek dla obu środków lokomocji oraz likwidacji uległa krańcówka, która została przeniesiona pod budynek Dworca Fabrycznego. Decyzja ta zapadła po przedstawieniu przez władze Łodzi wizji modernizacji placu[1]. Główną jego atrakcją jest fontanna w kształcie fali projektu architekta Rafała Szrajbera. Remont rozpoczął się 11 marca 2009 r. i zakończył w połowie sierpnia tego samego roku. Oficjalna prezentacja nowego placu nastąpiła 24 sierpnia w samo południe, a wieczorem zaprezentowano wodno-świetlny pokaz, na który przybyły tłumy łodzian[2]. Budowa samej fontanny pochłonęła 5 milionów złotych, a cała modernizacja (wraz z placem) kosztowała miasto ok. 16 milionów złotych[2][3]. Pierwszym wydarzeniem na nowym placu był koncert „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się 29 sierpnia w ramach obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców łódzkiego getta[3].



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz